Wsparcie na start 2023
Czym jest projekt
WSPARCIE NA START 2023 kompleksowy program wspierania uchodźców z Ukrainy – osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich ?
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Od 24 lutego 2022 roku, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło 9,69 mln uchodźców z Ukrainy, według informacji przekazanych przez Straż Graniczną (stan na 8 lutego 2023r.). Jak podaje Straż, to głównie kobiety i dzieci, natomiast granicę przekraczają także osoby niepełnosprawne, które wymagają specjalistycznej pomocy.
Jest to projekt, którego celem jest zapewnienie pomocy obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością oraz osobom im towarzyszącym, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy. Projekt finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), okres jego realizacji to: 01.01.2023 r. – 30.06.2023 r
Dla kogo?
Projekt dedykowany jest niepełnosprawnym uchodźcom z Ukrainy posiadającym ukraińskie orzeczenie o niepełnosprawności oraz osobom im towarzyszącym. Osoby zainteresowane wzięciem w udziału w projekcie muszą posiadać dokument potwierdzający przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 r.
Odpłatność
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny dla niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy, nie pobieramy od Ciebie żadnej kwoty. Pomocą możemy także objąć osoby towarzyszące, jednakże maksymalnie przez okres 62 dni.
Czego możesz się spodziewać?
Jeśli przystąpisz do projektu, uzyskasz pomoc w postaci:
- zakwaterowania (ul. Staszica – pokoje lub ul. Zgierska – mieszkanie) w pełni wyposażonych i umeblowanych miejscach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku przy ul. Staszica przewidziane są oddzielne pokoje dla każdej rodziny, wspólne pomieszczenia sanitarne oraz kuchnia, pomieszczenie do prania i suszenia odzieży).
- wyżywienia – codziennie przygotowywane i dostarczane są posiłki
- objęcia opieką psychologa – pomoc w złagodzeniu psychologicznych skutków emigracji, a następnie zmotywowanie do aktywnego życia społecznego
- wsparcia prawnika – pomoc w przygotowaniu pism urzędowych np. o przyznanie polskiego orzeczenia o niepełnosprawności,
- zapewnienia transportu dla osób niepełnosprawnych,
- pomocy asystentów ds. zabezpieczenia bytowego, animatora ds. rehabilitacji społecznej – wsparcie w kontaktach z instytucjami i w sytuacjach życia codziennego,
- zapewnienia nauki języka polskiego
- wsparcia tłumacza języka ukraińskiego/rosyjskiego oraz języka migowego
Procedura rekrutacji
- Pierwszym krokiem w procesie rekrutacji jest zgłoszenie się do nas. Możesz to uczynić telefonicznie, e-mailowo bądź bezpośrednio zgłaszając się do biura projektu (wszelkie dane znajdziesz w zakładce „Kontakt”).
- W celu skorzystania z pomocy musisz posiadać następujące dokumenty: paszport – potwierdzający przekroczenie granicy po 24 lutego oraz ukraińskie orzeczenie o niepełnosprawności.
- Na miejscu przeprowadzisz rozmowę ze specjalistą ds. rekrutacji, z którym następnie wspólnie wypełnisz ankietę rekrutacyjną.
- Ostatnim stopniem jest informacja o zakwalifikowaniu się do projektu. Zakwalifikowanie do projektu wiążę się następnie z uzupełnieniem dalszej dokumentacji, w tym podpisaniu umowy o świadczenie pomocy w okresie trwania zadania.
Kontakt
adres: ul. Staszica 1/3 pok. 207, 91-746 Łódź,
telefon: (42) 616 06 20, 603 790 880
e-mail: jaroslaw.soszynski@tpn.org.pl,
osoba do kontaktu: Jarosław Soszyński,
Obowiązek informacyjny
Dofinansowano ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Nazwa zadania
Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”.
Tytuł Projektu
,,WSPARCIE NA START: kompleksowy program wspierania uchodźców z Ukrainy – osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich.”
Realizacji projektu
Dofinansowanie – 295 916,00 zł
Całkowita wartość – 295 916,00 zł