W dniu 13 września w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Zacisze” przy ul. Jedlinowej 42/44 w Jedliczach A k/Grotnik odbyła się impreza w ramach kampanii edukacyjno-promocyjnej „ Schizofrenia –Otwórzcie drzwi” . Już po raz ósmy obchodziliśmy „Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie”. W tym roku impreza miała charakter pikniku sportowo-rekreacyjnego. Uświetnili ją swoją obecnością znamienici goście: z ramienia Patrona Honorowego imprezy Wójta Gminy Zgierz Pana Zdzisława Rębisza – Pani Bogusława Szczecińska, Dyrektor Łódzkiego Oddziału PFRON Pan Władysław Skwarka, Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych Pani Lidia Fido, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych Pani Ewa Ściborska oraz w imieniu ks Arkadiusza Nowaka – z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w Warszawie Pani Magdalena Bojarska, Przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Rodzin i Opiekunów Osób Chorujących Psychiczne z Torunia Pan Andrzej Warot.
Tradycyjne rozpoczęliśmy przejściem przez symboliczne drzwi, jako wyraz naszej solidarności z osobami chorującymi. Następnie zaprosiliśmy obecnych na IV Bieg Solidarności na 1500 metrów oraz na 10 kilometrów.
Dodatkową atrakcją był Turniej piłki siatkowej, w którym wzięło udział 5 drużyn osób niepełnosprawnych. Poziom rozgrywek był bardzo wysoki. Podczas pikniku nie zabrakło również wielu atrakcji dla dzieci: był bieg przedszkolaka, małe zawody sportowe, dmuchane place zabaw, malowanie twarzy; obejrzeliśmy pokaz biegu z psem, uczestniczyliśmy w warsztatach garncarskich oraz posilaliśmy się pyszną zalewajką i chlebem ze smalcem.
Dzięki wspaniałej pogodzie mogliśmy również bawić się podczas zabawy tanecznej którą prowadziła Spółdzielnia Socjalna „SEKWENS”.
Podczas imprezy mieliśmy możliwość uzyskania informacji dotyczące aktywizacji zawodowej dzięki punktowi informacyjnemu Projektu APAZ 2 realizowanego przez firmę społeczną KŁOS w partnerstwie z Towarzystwem Przyjaciół Niepełnosprawnych
Dzień solidarności z osobami chorującymi psychicznie był również dobrą okazją do zorganizowania spotkania eksperckiego, które odbyło się pod hasłem „Kościół jest z nami” Głównym jego motywem były działania edukacyjne i promocyjne mające na celu zapobieganie i niwelowanie dyskryminacji osób chorujących psychicznie. Gościliśmy przedstawicieli władz lokalnych i samorządowych, dziennikarzy i duchownych przedstawicieli organizacji Regionu Łódzkiego oraz organizacje z innych miast Polski.
Dziękujemy za wsparcie finansowe ze strony Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, PFRONu, Urzędu Miasta Łodzi.