3 grudnia 2019 r. w Dużej Sali Obraz Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 odbyło się antydyskryminacyjne seminarium poświęcone tematyce aktywizacji zawodowej osób chorujących psychicznie. 3 grudnia to szczególna data, ponieważ obchodzimy wówczas Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Seminarium odbyło się w ramach projektu TRANSFER: innowacyjny program przeniesienia usług psychiatrycznych z instytucji do środowiska. II etap- testowanie modelu, którego liderem jest Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych a partnerami Fundacja Celeste, Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My” oraz Stowarzyszenie Rodzina Działających na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Dla Rodziny”. Seminarium miało na celu upowszechnienie idei przedsiębiorczości społecznej, jako skutecznej i efektywnej metody aktywizacji zawodowej i reintegracji społecznej osób chorujących psychicznie. Zebrani goście mogli podziwiać także obrazy zgłoszone w II edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego „Jak widzę wolność – czym jest dziś dla mnie” a także galerię zdjęć z niedawnej Gali Przedsiębiorców Zaangażowanych Społecznie (23.11.2019), która była pierwszym z dwóch wydarzeń antydyskryminacyjnych, zaplanowanych do realizacji w projekcie TRANSFER w 2019 r. Drugim – było właśnie opisywane seminarium
Seminarium zainaugurował Wiceprezydent Łodzi pan Adam Wieczorek, który mówił, że zatrudnianie osób z niepełnosprawnością i ich powrót na rynek pracy jest bardzo ważne. Swoje wystąpienia miał także Przewodniczący Rady Miejskiej pan prof. Marcin Gołaszewski, który podkreślił to, jak ważne są wszelkie działania antydyskryminacyjne w odniesieniu do osób chorujących psychicznie, ponieważ schorzenia psychiczne nadal często są w społeczeństwie tematem wstydliwym, co przekłada się bezpośrednio na dyskryminację osób chorujących – zwłaszcza na rynku pracy. Podczas inauguracji seminarium głos zabrał również Dyrektor Wydziału Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej pan Piotr Cieplucha, który jako przedstawiciel władz centralnych RP dziękował za cenną inicjatywę antydyskryminacyjną, jaką jest realizacja seminarium. Następnie seminarium zostało otwarte przez organizatorów: Prezes Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych Panią Agnieszkę Niedźwiedzką oraz Prezesa Stowarzyszenia Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My” Pana Tomasza Musielskiego. Zebrani goście mogli obejrzeć również krótki film dotyczący tematyki przewodniej seminarium: Upowszechnianie idei zatrudniania osób chorujących psychicznie z wykorzystaniem narzędzi ekonomii społecznej.
Kolejnym punktem seminarium było wystąpienie zaproszonych na seminarium Gości: Pani Dominiki Tadli, Zastępcy Dyrektora w Departamencie Europejskiego Funduszu Społecznego, w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, przedstawicielki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Pani Joanny Długokęckiej kierownik projektu w Wydziale ds. Projektów Współfinansowanych, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych przy Urzędzie Miasta Łodzi, Pani Katarzyn Trędy-Pisery, Dyrektora Łódzkiego Oddziału PFRON, Pana Władysława Skwarki oraz Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi, Pana Krzysztofa Barańskiego.
O swoich doświadczeniach w związku z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością opowiedzieli nam: Pan Dominik Murawa – Prezes Spółdzielni Socjalnej Restart, prowadzącej Pub Spółdzielczy, która otrzymała nagrodę w kategorii „Pracodawca zatrudniający osoby chorujące psychicznie w regionie łódzkim w roku 2019” i Pan Kamil Skrok – Szef kuchni w restauracji „Powidok”. Głos oddaliśmy również osobom chorującym psychicznie, które – po odbyciu szkoleń i staży – znalazły zatrudnienie w restauracji Powidok. Ich doświadczenia były szczególnie cenną częścią seminarium dla słuchaczy. Następnie kilka istotnych słów nt. organizacji programu szkoleniowo-stażowego dla osób chorujących psychicznie powiedział nam Pan Jakub Sobieraj – psycholog w projekcie TRANSFER. Swoimi osobistymi doświadczeniami podzielili się także: Pani Lucyna Karwicz Prezes Spółdzielni Socjalnej „Larigo”, która od kilku lat współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Niepełnosprawnych w projektach oferujących zatrudnienie wspierane – i zatrudnia szereg osób z niepełnosprawnościami, w tym również osoby chorujące psychicznie, Pani Beata Tomecka-Nabiałczyk, która prowadzi kancelarię Wsparcie Zatrudnienie „Szansa Pracy”, wspierającą osoby z niepełnosprawnością w powrocie na rynek pracy, a także Pan Piotr Chuchler – Prezes Stowarzyszenia Rodzin Działających na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Dla Rodziny” i psycholog pracująca w stowarzyszeniu – Pani Kamila Morawska. Na zakończenie seminarium mieliśmy okazję posłuchać wystąpienia pani Prezes Agnieszki Niedźwiedzkiej oraz pana Prezesa Tomasza Musielskiego, które były podsumowaniem całego seminarium. Dziękujemy wszystkim gościom za liczne przybycie.