W dniach 22-23 września 2016 r. odbyła się w Łodzi 29 Międzynarodowa Konferencja Europejskich Firm Społecznych CEFEC ( międzynarodowego stowarzyszenia z siedzibą w Brukseli zrzeszającego 44 członków z 20 krajów Europy oraz z Japonii).
Po raz pierwszy konferencja CEFEC odbywała się w Polsce w Łodzi a jej współorganizatorem była „KŁOS” sp. z o.o. – Firma Społeczna ( od 2012 roku członek Zarządu CEFEC ) powołana przez Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych.
Konferencja, która objęta została honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP – Pani Agaty Kornhauser – Dudy stanowiła okazję do wymiany wiedzy oraz doświadczeń na poziomie międzynarodowym, co przyczyniło się do upowszechnienia oraz promowania najlepszych praktyk wypracowanych w różnych krajach. Wymiana doświadczeń dokonana w trakcie konferencji sprzyjać będzie rozwiązywaniu problemów występujących w przedsiębiorstwach społecznych – tworzących miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób doświadczających problemów ze zdrowiem psychicznym .
Celem konferencji było również nawiązanie i rozwijanie współpracy partnerskiej pomiędzy przedsiębiorstwami społecznymi i organizacjami parasolowymi wspierającymi firmy społeczne na terenie Europy. W konferencji udział wzięło ponad 50 osób z zagranicy przedstawicieli 18 organizacji członkowskich CEFEC. Miejscem Konferencji w dniach 22 i 23 września 2016 r. był Urząd Miasta Łodzi.
W czwartek w godzinach popołudniowych zorganizowane zostały wizyty studyjne w trzech przedsiębiorstwach społecznych z terenu Łodzi i Brzezin, a w drugim dniu tj. w piątek 23 września br. wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w seminarium dotyczącym ekonomii społecznej. W trakcie seminarium odbyła się również prezentacja Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z województwa łódzkiego. W tym dniu poprowadzono także sesję warsztatową /trzy równolegle warsztaty prowadzone przez przedstawicieli CEFEC z różnych krajów Europy/
Również w piątek 23 września w godzinach od 10.00 do 18.00 przy ulicy Piotrkowskiej / pomiędzy ulicami : J. Tuwima – Nawrot / zorganizowane zostały Targi Ekonomii Społecznej, w ramach których Przedstawiciele Ośrodków Ekonomii Społecznej oraz Podmioty Ekonomii Społecznej mieli okazję do zaprezentowania swoich usług i wyrobów szerokiemu gronu odbiorców, zarówno z kraju, jaki i z zagranicy.
Wystawcami podczas targów były podmioty z terenu województwa łódzkiego.
Targom towarzyszyła wspaniała atmosfera, którą stworzyli wystawcy i zwiedzający a także przechodzący ulicą Piotrkowską przypadkowi mieszkańcy naszego miasta. Imprezie sprzyjała również pogoda podgrzewając atmosferę promieniami jesiennego słońca.
Łódzkie Targi Ekonomii Społecznej oraz seminarium były finansowane ze środków budżetu Województwa Łódzkiego w ramach projektu pt. „ Koordynacja i rozwój ekonomii społecznej w województwie łódzkim” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Targi i seminarium były doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów i współpracy z podmiotami ekonomii społecznej zarówno z rejonu łódzkiego, jak i z poza niego.
Tego samego dnia wieczorem w Teatrze Muzycznym w Łodzi uczestnicy konferencji i targów, a także inne osoby zainteresowane tematyką ekonomii społecznej i aktywizacji zawodowo – społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, szczególnie osób chorujących psychicznie spotkali się na VIII Gali Przedsiębiorczości Społecznej.
Gala towarzyszyła tegorocznym obchodom Światowego Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię: Schizofrenia-otwórzcie drzwi. Podczas organizacji wydarzenia nacisk położony został zwłaszcza na upowszechnianie idei aktywizacji osób niepełnosprawnych z przyczyny choroby psychicznej w obszarze kultury, oraz na integrację osób zdrowych z niepełnosprawnymi. Wydarzenie uświetnił koncert Trzech Polskich Tenorów, zrealizowany pod hasłem Jesteśmy różni – jesteśmy równi
W trakcie Gali już po raz dziewiąty Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My” wraz z Towarzystwem Przyjaciół Niepełnosprawnych przyznało statuetki „Złotego Kłosa” w ramach konkursu „Przełamujemy Bariery 2016″. Celem konkursu jest promowanie przedsiębiorstw społecznych jako inicjatyw ułatwiających powrót na rynek pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, partnerskich postaw administracji państwowej i samorządowej wspierających inicjatywy organizacji pozarządowych oraz biznesu zaangażowanego w integrację społeczną.
Laureatami wybieranymi w trzech kategoriach zostali:
W Kategorii A – „Najlepsze przedsiębiorstwo społeczne w regionie łódzkim w roku 2016″:
Spółdzielnia Socjalna Communal Service z Brzezin
W Kategorii B – „Urzędnik przyjazny organizacjom pozarządowym w regionie łódzkim w roku 2016″ :
Pan Krzysztof Piątkowski, Wiceprezydent Miasta Łodzi
Kategoria C – „Firma zaangażowana w integrację społeczną w regionie łódzkim w roku 2016″:
Konfederacja Lewiatan
W trakcie Gali przedstawiono również laureata konkursu CEFEC dla najlepszego europejskiego przedsiębiorstwa społecznego w 2016 r., którymi zostały: Restauracja „Filharmonia Smaku” z Łodzi oraz Browar Spółdzielczy z Pucka.
Galę w teatrze poprowadziła dziennikarka telewizyjna Pani Magdalena Michalak i Członek Zarządy TPN Pan Jarosław Wasiak.
Wydarzenia zaszczycili swoją obecnością honorowi goście.
W dniu 22 września 2016 r.
- Elżbieta Bojanowska – Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Piotr Krasuski – Dyrektor Departamentu EFS w Ministerstwie Rozwoju
- Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego
- Krzysztof Piątkowski – Wiceprezydent Miasta Łodzi
- Małgorzata Pyka – Z-ca Dyrektora Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej ŁUW
- Bogdan Jankowski – Z-ca Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi
- Robert Kwiatkowski – Prezes PFRON w Warszawie
W dniu 23 września – na VIII Gali Przedsiębiorczości Społecznej.
- Krzysztof Kwiatkowski Prezes Najwyższej Izby Kontroli
- Krzysztof Piątkowski – Wiceprezydent Miasta Łodzi
- Małgorzata Pyka – Z-ca Dyr. Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi
- Andrzej Kaczorowski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi
- Luiza Staszczak-Gąsiorek – Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej i Zdrowia UMŁ
- Ewa Ściborska – Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w UMŁ